Biyografi Ara

Hilmi Yavuz Kimdir? Biyografi

 

Hilmi Yavuz
Hilmi Yavuz, 14 Nisan 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ndeki eğitimini yarıda bıraktı. İngiltere'ye gitti. BBC'nin Türkçe bölümünde çalıştı. Londra Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitirdi. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli yayınevleri ve ansiklopedilerde görev aldı.

Hilmi Yavuz; Cumhuriyet, Milliyet, Yeni Ortam gazeteleri ve çeşitli dergilerde Ali Hikmet imzasıyla inceleme, eleştiri ve denemeler yazdı. Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Hilmi Yavuz'un ilk şiirleri, Kabataş Erkek Lisesi'nde edebiyat öğretmeni Behçet Necatigil yönetiminde çıkan "Dönüm" dergisinde yayınlandı. Bu dönemde daha çok İkinci Yeni akımının etkisinde imgeci şiirler yazdı. Sonraki yıllarda gelenekçilikle çağdaş bir bakışı kaynaştıran, biçim ve özün dengelendiği bir düzey sergiledi. İslam mistisizmi, özellikle de tasavvuftan yararlanarak kendine özgü bir sözcük dağarcığı geliştirdi. Halen Zaman gazetesinde kültür yazılarına ve Bilkent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Ayrıca İpek Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Talat Halman tarafından Şair-i Azam sıfatı verilmiştir. Bu Talat Halman ve Hilmi Yavuz arasındaki mizahi diyaloğun bir örneğidir.

Hilmi Yavuz Şiirleri
1969 Bakış Kuşu
1975 Bedreddin Üzerine Şiirler
1977 Doğu Şiirleri
1981 Yaz Şiirleri
1984 Gizemli Şiirler
1987 Zaman Şiirleri
1989 Söylen Şiirleri
1992 Ayna Şiirleri
1989 Hüzün ki En Çok Yakışandır Bize (toplu şiirler)
1993 Gülün Ustası Yoktur (toplu şiirler 1)
1993 Erguvan Şiirler (toplu şiirler 2)
1996 Çöl Şiirleri
1998 Akşam Şiirleri
2001 Yolculuk şiirleri
2004 Hurufi şiirler
2006 Büyü'sün Yaz
Küller ve Zaman
2007 Kayboluş Şiirleri
2012 Yara Şiirleri
Hilmi Yavuz Kimdir? Biyografi Hilmi Yavuz Kimdir? Biyografi Biyografistan Hilmi Yavuz Hayatı, Hilmi Yavuz Biyografi, Hilmi Yavuz Kitapları ve Şiirleri Hilmi Yavuz , 14 Nisan 1936 yılında İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'... 4.5 5

Hiç yorum yok: