Biyografi Ara

Sabahattin Eyüboğlu Kimdir? Biyografi

 

Sabahattin Eyüboğlu Kimdir Biyografi
Sabahattin Eyüboğlu, 1908 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kütahya'da, ortaöğrenimini Trabzon'da tamamlamış, yüksek öğrenimini Atatürk'ün talimatıyla Avrupa'ya eğitime gönderilecek gençler arasında sınava girdi.

Dijon, Lyon ve Paris üniversitelerinde, filoloji, edebiyat ve estetik alanlarında yapmıştır. 1933'te İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde doçent olarak akademik kariyerine başlamıştır.

1943-1947 döneminde, Ankara'da eğitim müfettişliği ve Talim Terbiye Kurulu üyeliği yapmış, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü'nde kültür tarihi dersleri vermiş, bu arada Hasan Âli Yücel tarafından kurulan Tercüme Bürosu'nda çalışmıştır.

1947-1948 döneminde 2. defa Fransa'ya gitmiş, dönüşünde yine İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde karşılaştırmalı Türk - Fransız edebiyatı, Teknik Üniversite ve Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu'nda sanat tarihi dersleri okutmuştur. 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra 147'ler içinde yer almış, görevlerinin iadesinden sonra Teknik Üniversite'deki öğretim üyeliğine devam etmiştir.

Sabahattin Eyüboğlu, 1930'lardan itibaren yazmaya başlamış, Hakimiyet-i Milliye ve Tan gibi gazetelerde, Kültür Haftası, İnsan, Varlık gibi dergilerde yazıları yayınlanmıştır. Orhan Veli Kanık, Nurullah Ataç ve Melih Cevdet Anday ile birlikte Tercüme dergisini çıkardı. Kendi denemeleri ve ünlü Montaigne ve Ömer Hayyam çevirilerinin yanı sıra Vedat Günyol ile birlikte Jean-Paul Sartre ve daha birçok ünlü yazardan çeviriler yaptılar.

Yeni Ufuklar dergisinde yazdı. Vedat Günyol ile Babeuf’tan çevirdikleri Devrim Yazıları 1965'te toplatıldı. 12 Mart Darbesi sonrasında "gizli komünist örgütü kurmak" suçuyla Vedat Günyol ve Azra Erhat ile birlikte tutuklanan Sabahattin Eyüboğlu, daha sonra beraat etti.

Sabahattin Eyüboğlu, 13 Ocak 1973 tarihinde vefat etti.

Sabahattin Eyüboğlu Ödülleri

1959 Türk Dili Kurumu çeviri ödülü - Platon'un Devlet çevirisi ile
1960 Nurullah Ataç Armağanı - Mavi ve Kara

Sabahattin Eyüboğlu  Bazı Eserleri

1940 Fransız Realizmi
1961 Mavi ve Kara (deneme)
1966 Yunus Emre’ye Selam
Sabahattin Eyüboğlu Kimdir? Biyografi Sabahattin Eyüboğlu Kimdir? Biyografi Biyografistan Sabahattin Eyüboğlu Hayatı, Sabahattin Eyüboğlu Biyografi, Sabahattin Eyüboğlu Eserleri ve hakkında bilgi Sabahattin Eyüboğlu , 1908 yılında Trabzon'un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlköğrenimini Kütahya'da, ortaöğrenimini Trabzon'da ta... 4.5 5

Hiç yorum yok: