Osman Alkaş Kimdir? Biyografisi

Osman Alkaş
Osman Alkaş, 3 Kasım 1955 yılında Lefkoşa'da doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Lefkoşa'da gördü. Liseden mezun olduktan sonra ailesiyle meslek seçimi konusunda tartışmalar yaşadı; ama annesinin karşı çıkmasına karşın 1973-74 ders yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Anabilim Dalı'na girdi. 1976 yılında mezun oldu.

Osman Alkaş, 1976 yılının haziran ayında Kıbrıs'a döndü. Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu'nda sözleşmeli sanatçı olarak işe başladı. Bu dönemde iki buçuk yıllığına askerliğe gitti; ama askerliği boyunca zaman zaman oyuncu açığını kapatmak için oyunlarda rol aldı. 1980 yılında Lefkoşa Kültür-Sanat Festivali'nde Güzel Sanatlar Derneğinin bir oyununda rol alınca tiyatrodan atıldı. Bunun ardından 3 Kasım 1980 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi Belediye Meclisi'nin onayıyla Yaşar Ersoy, Işın Cem ve Erol Refikoğlu'yla birlikte Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nu kurdu. Halen bu tiyatronun kadrosunda yer almaktadır.

Alkaş Bayrak Radyosu'nda da çeşitli programlar yaptı. Kendi tabiriyle "uzun dönem" bir çocuk programı yapan Alkaş, bunun yanı sıra radyoda kadın programları, sabah programları ve yemek programları yaptı. Bu dönemde radyo reklamları da yapmaktaydı. Televizyonculuğa Tolgay Tarıman ile birlikte başladı. Tarıman ile birlikte bir süre reklam filmleri yapan Alkaş, daha sonra 1994 yılında Torba programının yapımında Tarıman'la birlikte yer aldı. Program Kıbrıs Türk halkı arasında çok popülerleşince başka kanallara olan bağımlılıktan kurtulmak için Tarıman'la beraber Tempo TV adlı bir televizyon kanalı kurdu. Program 2003-05 yılları arasında sona erdi.

2001 yılında Kıbrıs'ta çekilen, Rum, Türk ve diğer uluslardan gelen oyuncuların oynadığı sekiz bölümlük Gimme 6 dizisinde hem Mustafa karakterini canlandırdı, hem de senaristlik yaptı. 2010 yılında çekilen ve 2011 yılında sinemalarda gösterilen Gölgeler ve Suretler filminde rol aldı. Filmde "Veli" karakterini canlandırdı. 2010 yılından beridir Öyle Bir Geçer Zaman ki dizisinde Ekrem Tatlıoğlu karakterini canlandırmaktadır. Yannis Yoannu'nun Hi! Am Erica filminde ve çeşitli kısa filmlerde de rol almıştır.
Osman Alkaş, halen reklam filmlerinde yer almaktadır. Bunların yanı sıra "Saraydan Kız Kaçırma" operasında da oynamıştır.

Oyunculuk yaşamının yanı sıra Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Koordinatörlüğü görevinde de bulunmaktadır. 2009 yılında Satirigo Tiyatrosu'ndan "Başarı ve Barış Ödülü"nü almıştır.
Previous
Next Post »