Biyografi Ara

İzel Kimdir? Biyografisi

 

İzel
İzel Çeliköz, 29 Nisan 1969 yılında Yalova'da doğdu. Birincilikle girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eğitimi aldı ve 1993 yılında mezun oldu. Öğrenciliği sırasında 1991'de, İtalya'da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması'na Türkiye adına katıldı.

Öğrenimi sırasında para kazanmak için Maksim Gazinolarında kemençe çalıp, önemli assolistlere vokalistlik yapmaya başladı. Daha sonra da Çelik ile beraber barlarda ve kabarelerde programlar yaptı.

İzel, müzikseverler tarafından asıl Türk pop müziğini patlama zamanlarına denk gelen, Ercan Saatçi ve Çelik Erişçi ile kurdukları İzel-Çelik-Ercan grubu ile tanındı. Üçlünün 1992'de çıkardığı "Özledim" albümü, o yılın en çok satan çalışması oldu. Daha sonra grup, Çelik'in ayrılmasıyla ikili olarak kaldı ve İzel & Ercan adıyla yayınladığı "İşte Yeniden ’le yoluna devam etti. İzel, 1993 senesinde "Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasın ’da birinci oldu. İki yıl sonra da 1995'de ilk albümü "Adak"ı çıkardı. Albümdeki "Hasretim" adlı parça neredeyse o yılın şarkısı oldu. MGD tarafından "Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı "ödülü ile beraber Hürriyet Altın Kelebek Ödülünü yine "En iyi kadın şarkıcı "sıfatı ile aldı. Sanatçı, 1997 yılında Mustafa Sandal'ın müzik direktörlüğünü yaptığı "Emanet" isimli albümüyle yeniden gündeme geldi. Albümdeki özellikle sözü ve müziği Çelik'e ait "Kızımız Olacaktı" adlı parça ve İzel'in güzel yorumu çok geniş bir kitlenin beğenisini topladı. 1999'da çıkan, içindeki "Yok Yere" adlı parçayla uzun süre konuşulan albümler arasında kalan "Bir Küçük Aşk" ise 2000 yılında remixlenip İzel'in diğer hit şarkıları da eklenerek yeniden yayınlandı. İzel, o yıl yine "En iyi kadın şarkıcı" ödülünün sahibi oldu.

Türkiye'nin en iyi kadın yorumculardan biri olarak kabul edilen İzel'in, "Bebek" adlı albümü, 15 Haziran 2001'de çıktı hayranlarının karşısına. 10 parçadan oluşan İzel'in bu albümündeki tüm şarkılarda Altan Çetin imzası yer aldı. Sanatçı, "Bebek" adlı albümünden iki yıl sonra da, 2003 yılının yaz aylarında "ŞAK" adlı albümünü piyasaya sürdü. İzel, Almanya'da aldığı dans derslerinden sonra yeni albümünde bunu denemeye karar verdi ve dansçılarla klip çekti. Bu projeleri çok sevilse de İzel, dans tutkusu yüzünden albümüne önem verdi ve albüm o yıl en çok satanlar listesinde yer aldı.İzel 2005 Yılında yeni bir plak şirketiyle anlaştı Avrupa Müzik son yılların en başarılı plak şirketleri arasında çoktan yerini almıştı. Hemen çalışmalara başlayan İzel, Emel Müftüoğlu'nun albüm kaydında Sezen Aksu ve şimdiki aranjörü Sinan Akçıl'la tanıştı. Sezen Aksu'nun Bir Dilek Tut Benim İçin parçasıyla çıkış yapan İzel yine eski başarısını yakalamayı başardı.2007 Yılında İzel, sahnedeki 20. yılı şerefine bir albüm çalışmasına başladı. İzel'in bu albümünde genel olarak duygu dolu aşk şarkıları yer aldı. Bu şarkıların mimari İzel'in eski aranjörü Sinan Akçıl'dır. Yakın zamana kadar aşk yaşayan İzel ve Akçıl, albüm çıktıktan kısa bir süre sonra ayrıldılar. Gurur şarkısıyla yine duygusal parçaların kadını olduğunu herkese yeniden hatırlatan İzel, 2010 yılının Mayıs ayında Jazz Nağme isimli Türk Müziği'nin unutulmaz eserlerini yeniden yorumladığı bir albüm çıkarmıştır.Anne ve babasına verdiği söz sonucu kendisi için özel yeri olan sanat müziği şarkılarını yorumlamıştır.Albümde ayrıca "baba beni maziye götür"isimli söz ve bestesi İzel'e ait bir şarkı da bulunmaktadır. Aynı zamanda 2011 yılının Nisan ayında Sinan Akçıl'ın Kalp Sesi isimli albümünde Bi' Şey Olmuş şarkısına sesiyle katkıda bulunmuştur. 2012 ‘de Uzun bir aradan sonra “Aşk En Büyüktür Her Zaman” adlı albümünün Çalışmalarına başlayan İzel Hollywood'da birçok ünlü filmin müziklerini yapan Thomas Berlin, albümündeki parçaların orkestrasyonlarını üstlenirken, Avrupa'da 'ödüllü aranjör' ünvanına sahip olan Bülent Aris de parçaların düzenlemelerini yaptı. Albümün vokal miksleri ise Tarık Ceran'a ait. Albümde 12 dev Şarkınınsa söz ve müziklerini ünlü söz yazarları Alper Narman ve Onur Özdemir imzası taşımaktadır 9 Nisan 2012 tarihinde çıkardığı Aşk En Büyüktür Her Zaman adlı albümüyle müzik yaşamına Kaldığı yerden geri dönmüştür.

Diskografisi

Özledim (İzel-Çelik-Ercan) (1991)
İşte Yeniden (İzel-Ercan) (1993)
Adak (1995)
Emanet (1997)
Bir Küçük Aşk (1999)
Bebek (2001)
Şak (2003)
Bir Dilek Tut Benim İçin (2005)
Işıklı Yol (2007)
Jazz Nağme (2010)
Aşk En Büyüktür Her Zaman (2012)

Web Sitesi: izelnet.net
İzel Kimdir? Biyografisi İzel Kimdir? Biyografisi Biyografistan İzel Çeliköz , 29 Nisan 1969 yılında Yalova'da doğdu. Birincilikle girdiği İTÜ Devlet Konservatuarı, Türk Müziği bölümünde kemençe eği... 4.5 5

Hiç yorum yok: