Biyografi Ara

Cahit Uçuk (Cahide Üçok) Kimdir? Biyografi

 

Cahit Uçuk (Cahide Üçok), 17 Ağustos 1911 yılında İstanbul'da doğdu. Babası son Osmanlı Meclis-i Mebusanında Siverek Milletvekili ve Kaymakam olan İbrahim Vehbi Üçok ve annesi aslen Selanik'li olan Hadiye hanımdır. Adına Cahit denilmesinin nedeni ise; babasının Hüseyin Cahit Yalçın ile olan yakın dostluğu ve ona karşı olan sevgisi nedeniyleydi.

Çocukluğunda babasının görevinden dolayı, 3 buçuk yılını Hekimhan'da geçirmiş daha sonra ise Alanya'ya taşınmışlardır. Cahit Uçuk, çocukluğunda caz şarkıları söylemeyi de çok seviyordu.

Bir çok denemeler yapan Cahit Uçuk'un ilk masalı, 1935 yılında Nazım Hikmet'in çıkardığı Yarım ay isimli dergide yayımlandı. Öncesinde şiirde yazan Cahit hanım, bundan sonra tamamen hikaye ve roman yazımına yöneldi. Eserlerinde çoğunlukla kadın hakları ve kadının toplumdaki yeri konularını işleyip, zaman zaman mistik temaları da işlemiştir.

Cahit Uçuk, gerek romanlarının konuları, gerekse sıcak ve rahat anlatımı ile tanınan ve her zaman sevilerek okunan bir yazardı. Babıali'de ve Anadolu'da yayımlanan günlük gazete ve dergilere, piyes, masal, hikaye ve roman tefrikaları yazmıştır.

Sayıları her yıl artan roman ve hikaye kitaplarından başka, çok sevdiği çocuklar için de romanlar, öyküler, masallar, manzum masallar yazdı. Ona en güzel armağanı da, çocuklar için yazdıkları getirmiştir. Dünyanın ünlü çocuk klasikleri İkizler serisinin yirmi sekizinci kitabı olan Türk İkizleri ile Hans Christian Andersen armağanını kazanmış, bu kitabı, İngilizce dahil olmak üzere birkaç dünya diline çevrilmiştir.

Cahit Uçuk, yazar Mahmut Yesari ile kısa bir evlilik yapmıştır. Daha sonra Galatasaraylı futbolcu Cici Necdet ile on yıl süren ikinci bir evliliği olmuştur. Cahit Uçuk, hayatı boyunca 4 defa evlilik yapmıştır.

Cahit Uçuk, 7 Kasım 2004 tarihinde İstanbul Bebek’teki evinde vefat etti. Zincirlikuyu Mezarlığı'nda gömüldü.

Cahit Uçuk Eserleri (Bazıları)
Romanları


Küçük Ev
Kanlı Düğün
Siyah Dantelli Şemsiye
Uçan Su
Değirmentaşı
Hep Yarın
Güneş Kokusu
Kirazlı Pınar
Sürü Çıngırakları
Dikenli Çit

Öyküleri

Cennet Bahçesi
Işıklı Pencere
Kurtların Saygısı
Değişen Sensin
Altın Pabuçlar
Artık Geçti

Çocuk Kitapları

Türk İkizleri
İran İkizleri
Gümüş Kanat
Yalçın Kayalar
Mavi Ok
Kırmızı Mantarlar
Üç Masal
Ateş Gözlü Dev
Cepteki Yavrular
Kurnaz Çoban
Herte Verte Pitte
Eve Giren Güneş
Açılan Pencereler
Esrarengiz Yalı
Mavi Derinliklerdeki Sır
Sırrını Vermeyen Tabak
Dünyamız Tehlikede Uzaydaki Mavi Bilye 5

Diğer Eserleri

Yaşamak İstiyoruz (oyun)
Gök Korsan (oyun)
Bileziklerin Sesi (oyun)
Bir İmparatorluk Çökerken (anı)
Erkekler Dünyasında Bir Kadın Yazar (anı)
Cahit Uçuk (Cahide Üçok) Kimdir? Biyografi Cahit Uçuk (Cahide Üçok) Kimdir? Biyografi Biyografistan Cahit Uçuk Hayatı, Cahit Uçuk Biyografi, Cahit Uçuk Eserleri ve hakkında bilgi... Cahit Uçuk (Cahide Üçok) , 17 Ağustos 1911 yılında İstanbul'da doğdu. Babası son Osmanlı Meclis-i Mebusanında Siverek Milletvekili ve ... 4.5 5

Hiç yorum yok: