Biyografi Ara

Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi

 

Ulvi Uraz Biyografi
Ulvi Uraz, 13 Şubat 1921 yılında doğdu. 1943 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü tamamlayan Uraz, aynı yıl Tatbikat Sahnesi'nde Shakespeare'in Julius Caesar oyununda sahneye çıktı.

1948'de Ahmet Kutsi Tecer'in Köşebaşı oyunundaki Beybaba yorumuyla dikkati çekti. 1949 yılına kadar Tatbikat Sahnesi'nde, daha sonra da Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışırken bir yandan da konservatuvar da ders verdi. 1953'te karısı piyanist Selçuk Uraz ile birlikte devlet tarafından Fransa'ya gönderildi.

Geri dönüşlerinde Türkiye Komünist Partisi üyesi oldukları gerekçesiyle tutuklandılar. Uraz serbest kaldıktan sonra, 1958 yılında Haldun Dormen Tiyatrosu'nda André Roussin'in Ninasın'da yeniden sahneye çıktı ve bu oyundaki yorumuyla İlhan İskender Armağanı'nı kazandı.

1959'da İstanbul Şehir Tiyatroları'na geçti ve Muhsin Ertuğrul'un sahneye koyduğu Hamlet'te Polonius rolünü oynadı. Daha sonra Dost Oyuncular adını verdiği kendi topluluğunu kurdu ve 1961'de Haldun Taner'den Günün Adamı ve Eugène Marin Labiche'ten Para İsteme Benden oyunlarıyla perdelerini açtı. Topluluk etkinliklerini daha sonra Ulvi Uraz Tiyatrosu adıyla sürdürdü.

Ulvi Uraz, 1965'te, Haldun Taner'in Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım oyunundaki Vicdani rolüyle ikinci kez İlhan İskender Armağan'ını kazandı. Site Tiyatrosu ve Küçük Sahne'de oyunlar sahneleyen topluluğun, Uraz'ın sahneye çıktığı öteki oyunları arasında Oktay Rifat'tan Zabit Fatma'nın Kuzusu (1965) ve Rıfat Ilgaz'dan Hababam Sınıfı (1966) sayılabilir. Topluluk Uraz'ın ölümünden kısa bir süre önce dağıldı.

Özellikle Türk yazarlarının oyunlarının sahnelenmesini destekleyen Uraz, ayrıntılara yönelik oyun tarzıyla hem karakter rollerinde, hem de komedi rollerinde başarılı olmuştu. Başlangıçta Devlet Tiyatrosunda karakter rolleriyle tanınmış, İstanbul'a gittikten sonra da yumuşak ve ölçülü oyunuyla iyi bir komedi sanatçısı olduğunu kanıtlamıştı.

Uraz, tiyatro sanatçılığının yanı sıra sinema oyuncusu olarak da çalışmıştı.1960'ta Denize İnen Sokak filmindeki rolüyle İzmir Belediyesi'nin Fuar Ödülü'nü kazanmış, Yarın Bizimdir filmindeki rolüyle 1964 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" seçilmişti. Rol aldığı öteki filmler arasında Dişi Kurt (1961), Yarın Bizimdir (1963) ve Murtaza (1966) sayılabilir.

Ulvi Uraz, 25 Mayıs 1974'te vefat etti. Uraz'ın ölümünden sonra karısı tarafından her yıl en iyi yönetmene ve oyuncuya verilmek üzere Ulvi Uraz Tiyatro Ödülleri konmuştur.
Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi Ulvi Uraz Kimdir? Biyografi Biyografistan Ulvi Uraz Hayatı, Ulvi Uraz Biyografi, Ulvi Uraz Nereli ve Kaç Yaşında, Ulvi Uraz Hakkında Bilgi Ulvi Uraz , 13 Şubat 1921 yılında doğdu. 1943 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nü tamamlayan Uraz, aynı yıl Tatbika... 4.5 5

Hiç yorum yok: