Demet Akbağ Kimdir? Biyografisi

 

Demet Akbağ
Demet Akbağ, 1959 yılında Denizli'de doğdu. Babası, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Oktay İybar’dır.. Çocukluk yıllarında ailesi ile birlikte İstanbul’a taşındı.

Demet Akbağ, İstanbul Kız Lisesi’nde başladığı lise öğrenimini anne-babasının ayrılmasından sonra taşınmaları üzerine Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı.

Demet Akbağ, Liseden sonra 1982’de İstanbul Belediye Konservatuvarı'na girdi; okulu dört yılda tamamladı. 21 yaşında iken yaptığı ilk evliliği dört yıl sürdü.

Demet Akbağ, Okulu bitirikten sonra Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda amatör olarak başladığı oyunculuğu, 80’li yıllarda Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yeditepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Ortaoyuncular gibi tiyatro topluluklarında profesyonel olarak sürdürdü.

Demet Akbağ, 1987'de Magazin Gazetecileri Derneği tarafından "Yılın Televizyon Yıldızı" seçildi.
İkinci evliliğini 35 yaşında iken Zafer Çika ile yaptı, bu evlilikten Ali adında bir oğlu oldu.
1993’te “Tersine Dünya” adlı filmdeki rolü ile Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü aldı.

1995 yılında Yılmaz Erdoğan ile birlikte “Bir Demet Tiyatro”’ adlı TV dizisini hazırladı. Çok beğenilen yapım, yedi yıl boyunca yayınlandı. TV dizsinin yanı sıra dört yıl boyunca Beşiktaş’ta bir sinema salonunda sahnelenen "Otogargara" adlı oyunda rol aldı. Bu iki projenin sonucu olarak Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) kuruldu. BKM yapımı olan “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?, "Bana Bir Şeyhler Oluyor" ve "Haybeden Gerçeküstü Aşk" oyunları ve “Ölümsüz Aşk" dizisinde rol aldı.

“Vizontele", "Vizontele Tuuba", "Organize İşler" "Neredesin Firuze", "O... Çocukları" sinema filmlerinde başrol oynadı. "Vizontele" ile Altın Portakal; "Neredesin Firuze" ile Sadri Alışık ve Siyad ödüllerini kazandı.

2011 yılı itibariyle ATV'de yayınlanan İstanbul'un Altınları adlı dizide başrol oynadı. Dizi yayından kaldırıldıktan sonra TV hayatına pasif olarak devam eden Akbağ, 2013 baharına gelince Show Tv'de Benzemez Kimse Sana isimli yarışma programında Seyfi Dursunoğlu ve Erol Evgin ile jüri üyeliği yapmaktadır.

Filmografisi

Eyvah Eyvah 2-Firuzan
Eyvah Eyvah -Firuzan
O Çocukları-Mehtap
Organize İşler-Nuran Ocak
Neredesin Firuze-Firuze
Vizontele Serisi-Sıti Ana
Tersine Dünya
Davacı
Kurtuluş Son Durak-Vartanuş
Hükümet Kadın-Xate

Dizi

Sen Harikasın
Sen Harikasın
Ölümsüz Aşk
Bir Demet Tiyatro
Şen Kahkahalar
Sevinçli Haller
Bir Demet Kahkaha
Pazartesi Hikayeleri
Bizim Çocuklar
Baldızla Bacanak
İstanbul'un Altınları
Demet Akbağ Kimdir? Biyografisi 4.5 5 Kybalion Demet Akbağ , 1959 yılında Denizli'de doğdu. Babası, gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Oktay İybar’dır.. Çocukluk yıllarında ailesi ile b...

Hiç yorum yok: