Biyografi Ara

Nesim Malki Kimdir? Biyografi

 

Nesim Malki
Nesim Malki, 5 Temmuz 1952 yılında Edirne'de doğdu. Tunca Tekstil'in sahibi olan Bursalı iş adamı ve tekstilci Nesim Malki, piyasaya faizle para vererek tefecilik yapmasıyla tanınıyordu.

Nesim Malki, KKTC'de 1993 yılında Tunca Bank'ı kurdu ve Genel Müdürlüğüne Emlak Bank'ın eski Genel Müdürü Şükrü Karahasanoğlu'nu getirdi. Kısa bir süre sonra Bank Indosuez Türkiye'yi satın aldı. Ancak bu satış Hazine engeline takıldı.

Nesim Malki, 28 Kasım 1995 tarihinde Bursa'da Özdilek Tesisleri önündeki trafik ışıklarında düzenlenen ve faili meçhul kalan saldırı sonucu öldürüldü.

Malki'nin uyarılarına rağmen Sümerbank ihalesine giren ve 103.7 milyon dolara satın alan Hayyam Garipoğlu'nu desteklemesinin de ölümü ile ilişkisi olduğu ileri sürüldü. Ölmeden bir süre önce Trabzonspor Kulübü başkanı Sadri Şener'in iflasına neden olmuştu.

Malkiden birkaç gün önce öldürülen Yener Kayan'ın da Malki ile ilişkili olduğu, kimi tekstil hisselerinin işlemlerini kontrol ettiği iddia edildi. Malki cinayeti ile ilgili olarak yakalanan ilk kişi Mehmet Sümbül oldu.
Nesim Malki Kimdir? Biyografi Nesim Malki Kimdir? Biyografi Biyografistan Nesim Malki Hayatı, Nesim Malki Biyografi, Nesim Malki Nereli, Nesim Malki Suikasti Nesim Malki , 5 Temmuz 1952 yılında Edirne'de doğdu. Tunca Tekstil'in sahibi olan Bursalı iş adamı ve tekstilci Nesim Malki, piyas... 4.5 5

Hiç yorum yok: