Biyografi Ara

Özdemir Sabancı Kimdir? Biyografi

 

Özdemir Sabancı
Özdemir Sabancı, 1941 yılında Sadıka-Hacı Ömer Sabancı çiftinin en küçük oğlu olarak Adana'da doğdu. Tarsus Amerikan Lisesi'nde okuduktan sonra, Manchester Üniversitesi'nde (UMIST) kimya mühendisliği eğitimi aldı. Daha sonra İsviçre'de Kimya mühendisliği alanında ihtisas sahibi oldu.

Sabancı Holding bünyesindeki en büyük sanayi birimlerinden olan "Sasa"yı kurdu ve geliştirdi. Otomotive karşı özel bir ilgisi bulunan Sabancı, Temsa'da Mitsubishi Maraton otobüsleri, minibüsleri ve ticari araçlarının üretimini sağladı.

Toyota'yı Türkiye'de % 50-50 ortaklıkla bir otomobil fabrikası kurmaya ikna etti ve Toyota dünyadaki ilk ortak üretim tesisini kurdu. Sabancı Holding bünyesindeki Sasa, Temsa, Toyotasa, Pilsa, Yazakisa, Sapeksa ve Akkardansa şirketleri de Özdemir Sabancı'ya bağlıydı.

Özdemir Sabancı, 1970 yılında Sevda Girişken ile evlendi. Serra ve Demir Sabancı isimli iki çocuk babasıydı.

Özdemir Sabancu, 9 Ocak 1996 tarihinde DHKP/C militanları Fehriye Erdal, İsmail Akkol ve Mustafa Duyar tarafından Sabancı Merkezi'nde uğradığı silahlı saldırıda Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe ile birlikte yaşamını yitirdi.

Sabancı Center binasında çalışan ve diğer iki katilin binaya girmesini sağlayan Fehriye Erdal, 3 Kasım 1996 tarihinde meydana gelen Susurluk Kazasında ölen polis müdürü Hüseyin Kocadağ'ın tavassutuyla işe alınmıştı.

Ölümünün ardından Toyoto Motor Co., Türkiye'deki kuruluşun Sabancı grubundaki tüm hisselerini devraldı. Halen Toyota Türkiye (TMMT) bahçesinde bir heykeli bulunmaktadır.

Sabancı'nın katili Mustafa Duyar, 15 Şubat 1999 tarihinde Afyon E Tipi Kapalı Cezaevi'nde çıkan bir isyanda Karagümrük çetesi mensuplarınca kaldığı 5/A koğuşunda tabancayla vurularak öldürüldü.

Can Dündar'ın iddialarına göre, Duyar'ın suikast ile ilgili konuşmak istemesi üzerine bakanlıktan röportaj izni alınmış ancak Can Dündar'ın yapacağı röportaj Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Ali Suat Ertosun tarafından mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle engellenmiştir. Röportajı engelleyen Ertosun, Karagümrük çetesinin Afyon'a nakline izin vermiş, çete Afyon'a geldikten iki hafta sonra Duyar'ı öldürmüştür.
Özdemir Sabancı Kimdir? Biyografi Özdemir Sabancı Kimdir? Biyografi Biyografistan Özdemir Sabancı Hayatı, Özdemir Sabancı Biyografi, Özdemir Sabancı Suikasti Hakkında bilgi... Özdemir Sabancı , 1941 yılında Sadıka-Hacı Ömer Sabancı çiftinin en küçük oğlu olarak Adana'da doğdu. Tarsus Amerikan Lisesi'nde o... 4.5 5

Hiç yorum yok: