Biyografi Ara

Ertuğrul İlgin Kimdir? Biyografi

 

Ertuğrul İlgin
Ertuğrul İlgin (1914 - 1993) Devlet Tiyatrosu ve Devlet Konservatuvarı'nın Türkiye'deki kurucularından Profesör Carl Ebert'in ilk öğrencisi ve asistanı olan Ertuğrul İlgin, Galatasaray Lisesi öğrencisiyken, Devlet Konservatuvarı'nın öğrenci arayan ilanına, ailesinin karşı çıkmasına rağmen başvurmuş, Fransız Papyon ilkokulunda okuyup dil bilmenin verdiği avantajla, Ebert ve diğer öğrenciler arasında çevirmenlik yaparak iletişimi sağlamıştır.

İlk dersler 1 Kasım 1936'da başlar. Böylece Karl Ebert, anlattığı dersleri sanatçı İlgin'in sınıfa (İlk öğrencilerinden bilinenler; Melek Ökte - Gün, Muazzez Lutas - Kurtoğlu, Nermin Sarova, Ertuğrul İlgin, Esat Tolga, Mahir Canova, Nüzhet Şenbay, Salih Canar) aktarmasıyla, Türkiye'de ilk konservatuvar sanatçılarının (1941) yetişmesine büyük katkı sağlayan Ertuğrul İlgin'e, dünya tiyatro oyuncularının tüm geleneklerini öğreterek onu asistanı yapar. İlgin, konservatuvarın ilk mezunlarından biri olmuştur. Eğitimleri sonrası, Muazzez Lutas - Kurtoğlu, sanatçının ilk eşi olmuştur.

Emekliliğinden sonra uzun süre yurtdışında yönetmenlik yapan sanatçı, 1990 yılında, 76 yaşındayken Devlet Tiyatrosu tarafından tekrar göreve çağrılır veMoliere'in Cimri'sinde Harpagon'u, Damdaki Kemancı'da çok önemli bir rolü üstlenerek başarıyla oynamıştır.

Sanatçı, aynı zamanda Türk tiyatro ve opera tarihi için iyi bir çevirmen olmuştur: Romeo-Juliet. Çevirisi: Ertuğrul İlgin. İstanbul: İnkilab Kitabevi, 1939.

1987 yılından 1990'a kadar dokuz sinema filminde rol alan sanatçı, Madam Butterfly ve La Boheme gibi temsilleri, savaş yıllarında (1943), tüm İzmir'de karartma uygulanırken, özel izinle Fuar'da ışıklandırılmış ortamda başarıyla sahneye koymuştur.
Ertuğrul İlgin Kimdir? Biyografi Ertuğrul İlgin Kimdir? Biyografi Biyografistan Ertuğrul İlgin (1914 - 1993) Devlet Tiyatrosu ve Devlet Konservatuvarı'nın Türkiye'deki kurucularından Profesör Carl Ebert'... 4.5 5

Hiç yorum yok: