Biyografi Ara

Avni Dilligil Kimdir? Biyografisi

 

Avni Dilligil
Avni Dilligil, 1908 yılında önceden Lübnan'a günümüzde ise İsrail topraklarında bulunmakta olan Hayfa şehrinde doğdu. Edirne Lisesi ve sonra İstanbul Lisesi'nde eğitim aldı.

Liseyi İstanbul'da bitirdikten sonra, 1927'de Şehir Tiyatroları'nda "Hamlet" oyununda rol alarak sanat hayatına adım attı. Uzun süre Şehir Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Avni Dilligil, Ses Opereti, Şehir Tiyatrosu (İzmir), Gençlik Tiyatrosu, Çığır Sahne, Halk Tiyatrosu, Avni Dilligil Tiyatrosu gibi toplulukları da kurmuş, Raşit Rıza Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu, Bizim Tiyatroda görev almış, ayrıca 350'den fazla filmde de rol almıştı. 1941 yılında "Kahveci Güzeli" filmiyle sinemada yer aldı.

1950 yılında "Oğlum İçin" filmiyle yönetmenliğe başladı. 4 film senaryosu yazmıştır.

İlk eşi olan Nezahat Tanyeri'den Erhan Dilligil, sanatçı Belkıs Dilligil ile olan evliliğinden kendileri gibi sanatçı olan çocukları Çiçek Dilligil ve Devlet Tiyatroları eski genel müdürü Rahmi Dilligil doğmuştur. Avni Dilligil, ayrıca ünlü oyuncu Aliye Rona'nın da abisidir.

Avni Dilligil, 21 Mayıs 1971 tarihinde vefat etti. Kabri Karacaahmet Mezarlığı'nda bulunmaktadır.

1978 yılından bu yana "Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri" dağıtılmaktadır.
Avni Dilligil Kimdir? Biyografisi Avni Dilligil Kimdir? Biyografisi Biyografistan Avni Dilligil Hayatı, Avni Dilligil Biyografi, Avni Dilligil hakkında bilgi Avni Dilligil , 1908 yılında önceden Lübnan'a günümüzde ise İsrail topraklarında bulunmakta olan Hayfa şehrinde doğdu. Edirne Lisesi ... 4.5 5

Hiç yorum yok: